Театърът има предимството, пред всички видове изкуства, да създава възможност задачата на всеки участник да бъде съобразена с неговте/нейните силни страни, предпочитания и способности, като същевременно се поддържа мотивацията за съвместна работа за постигане на обща цел, която не би била възможна без сумирането на приносите на всеки един от тях.
Театърът също предлага пространство за преодоляване на социалната дискриминация на хората с увреждания, създавайки им достъпът до културни събития, както в ролята на зрители, така и на създатели.
Отчитайки това, ние преследваме широк спектър от цели, които преминават от изучаването на драматични арт стратегии и техники до тези, които са по-директни и засягат личното развитие на участниците.
Цели на проекта:
- Подготовка и представяне на различни спектакли във всеки от градовете на партньорите, участващи в проекта – Калпе – Испания, Солун – Гърция и София – България, с цел създаване на видимост на работата на участниците и на значимостта и социалната проекция на проекта в различни сектори на обществото.
- Придобиване на нови умения за интерпретация и комуникация чрез обучение на участниците в тренинги, разработени от участващи професионалисти
- Създаване на стратегична трансгранична мрежа, основана на общ интерес за повишаване на видимостта на социалната стойност на сценичните изкуства образователната и социалната област
Участници в обучителните тренинги и представления – по 12 човека от всяка страна
Реализирането на проекта ще бъде извършено на две фази:
1ва фаза: 5дневни учебни тренинги по сценични умения във всеки от градовете на партньорите
2ра фаза: 5 дневни репетиции за създаване и изиграване на представление във всяка от трите страни.
Партньори
2018 – 2021: ЕВРОПЕЙСКА ГОДИНА НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО
2018 г. беше представена като Европейска година на културното наследство, която има за цел да насърчи участието и подхода на европейците към тяхното културно наследство, да насърчи обмена и оценката на богатото европейско наследство и да засили чувството за принадлежност към общо европейско пространство.
Не можахме да намерим по-подходяща европейска референтна рамка за представянето на нашия проект за стратегическо партньорство, който не само гарантира достъп до културно съдържание, но преди всичко насърчава участието в създаването и разпространението на това съдържание в уязвима група като хора с увреждания.
СЪВМЕСТНА РАБОТА
Театърът има предимството, което обхваща всяко едно от сценичните изкуства, така че се постига необходимата индивидуализация за всеки човек (като се вземат предвид неговите силни страни, предпочитания и способности), като същевременно се поддържа мотивацията за съвместна работа и като екипна работа, като работим заедно за постигане на обща цел, която не би била възможна без сумата на всеки принос.
ШИРОКА ГАМА ОТ ЦЕЛИ
Театърът предлага и пространство за преодоляване на социалната дискриминация на хората с увреждания, за да се гарантира достъп до културно съдържание, а също и да се създаде.
Вземайки това предвид, ние преследваме широк спектър от цели, които започват от изучаването на драматични художествени стратегии и техники до тези, които са по-напречни и засягат личностното развитие на участниците.
- Развийте техните умения и драматична компетентност от професионална гледна точка.
- Сътрудничете и участвайте в пиеса във всяка организация.
- Развийте трансверсални компетенции чрез театър: комуникация, социализация, социална видимост и премахване на съществуващите бариери и социални предразсъдъци.
- Предложете възможности на нашите студенти с функционално разнообразие да познават други култури и градове.
- Създайте мрежи за сътрудничество и обмен на методологии в областта на сценичните изкуства, които включват различни институции и организации, за да се постигнат по-добри възможности за учениците и потребителите да участват в социалния живот и да насърчават социалните промени.
- Да предаде въздействието на този проект на съответните местни и регионални организации и власти, за да получи по-голяма подкрепа за театъра и сценичните изкуства при хора с увреждания чрез: повече предложения за обучение, създаване на театрални фестивали, където хората с увреждания могат да участват, по-голяма участие в предлагането в техните градове на планове за отдих, извършвани за професионални компании, които работят с хора с увреждания и др.
ПРОЕКТ НА ДВЕ ФАЗИ
Ще разработим проект, разделен на две фази:
- Първи курс, посветен на седмица на специфично обучение в театри и семинари за сценични изкуства във всяка от централите на партньорите
- Втори курс, посветен на репетицията и представянето на пиесите, които ще бъдат проектирани във всяка участваща институция.
Участници в тези действия ще бъдат 36-те студенти (по 12 от всяка участваща държава), които ще проведат обучителните семинари и представянето на работата.
Мобилности от 1-ва година
Обучителни семинари по театър и сценични изкуства.
Мобилности от 2-ра година
Създаване и изпълнение на пиеса във всяка държава.
1) Първа година | Едноседмична драматична работилница | 2) Втора година | Една седмица за подготовка и участие в пиеса | Участници |
---|---|---|---|---|
Март 2020 г. | Драматична работилница с CPEE Gargasindi (Calp, Испания) | 2021 | Подготовка и игра на пиеса в Калп (Испания) | 4 участника от Aratos. 4 участника от Театър Цвете. |
Май 2020 г. | Драматична работилница Театър Цвете (София, България) | 2021 | Подготовка и игра на пиеса в София (България) | 4 участника от Gargasindi. 4 различни участника от Aratos. |
Септември 2020 г. | Драматична работилница с Aratos (Солун, Гърция) | 2021 | Подготовка и игра на пиеса в Солун (Гърция) | 4 различни участника от Gargasindi. 4 различни участника от Театър Цвете. |
Събития по проекта
Визита в Испания: Ден 4
18 май 2022 г. |
Визита в Испания: Ден 2
18 май 2022 г. |
Визита в София: Ден 5
26 април 2021 г. |
Визита в София: Ден 4
26 април 2021 г. |
Почти готови …. 🎭 Гърция 🇬🇷 Испания 🇪🇸 България 🇧🇬
Няколко думи от Цвете Янева от Театър „Цвете“
26 април 2021 г. |
Фантастична работилница в София (България), водена от Театър Цвете и участници от Gargasindi (Испания) и Theatro Aratos (Гърция).
Визита в София: Ден 1
25 април 2021 г. |
Най-накрая успяхме да пътуваме и да се върнем към нашия Еразъм проект. Вече сме в София (България) и имахме първия ден от семинара. Тази работилница се ръководи от Театър „Цвете“ и участниците са от Театър „Цвете“, Gargasindi (Испания) и Theatro Aratos (Гърция). Ето няколко снимки от първия ни ден!
Върнахме се!!!
23 февруари 2021 г. |
След много време, много се радваме да ви кажем, че … ВРЪЩАМЕ СЕ !! Тази пандемия ни принуди да спрем пътуванията и семинарите в страните партньори, но … намерихме алтернатива!
Ще правим театрални работилници от Aratos и Театър Цвете онлайн. Участниците ще извършват дейностите в своите центрове и ние ще запишем целия процес, за да завършим тази първа година опит!
За момента бихме искали да ви покажем видеоклиповете, които театър Цвете е подготвил за всички нас. Очакваме с нетърпение да ги извършим (като направим всички дейности) и да ви покажем резултата !!
1-ва работилница: ДОБРЕ ДОШЛИ В CPEE GARGASINDI!
27 април 2020 г. |
През март имахме първата си работилница и беше невероятно! Това беше първият опит на Gargasindi в мобилността на студентите и трябва да признаем, че ни хареса много!
Единственото нещо, за което трябва да съжаляваме, е че когато приятелите ни дойдоха в Испания, настъпи извънредното положение. Имахме истински късмет, че накрая успяхме да завършим преживяването и те успяха да се върнат в своите страни, макар че всички ние се чувствахме наистина уплашени!
Ние обаче претърпяхме някои последици: някои участници се провалиха, анулирането на пиесата, за да покажем на всички ученици какво сме работили в семинарите, и отказът на нашия оператор, който трябваше да дойде в театъра, за да запише нашето представление. Както и да е, това не означава, че не ни е било приятно или не сме направили нищо !! Приспособихме се доста добре към ситуацията и, както ще видите в споделената презентация, представихме в училището пред нашите ученици (наистина най-добрата публика!) И вместо това използвахме нашите мобилни камери!
Но трябва да признаем, че нещото, на което много се радвахме, освен работното време, беше да се опознаваме и да прекарваме време заедно следобед, наслаждавайки се на свободното си време и наслаждавайки се на града си. Нямаме твърде много възможности, за да заемаме свободното си време, занимавайки се с всички приятели заедно, така че това беше добра възможност.
Сега бихме искали да споделим с всички вас една много хубава презентация със снимки и видеозаписи за първата ни работилница и се надяваме, че всички ще се насладите толкова, колкото и ние!
Водещ на първия семинар
17 февруари 2020 г. |
Висента Галиана е завършила изящни изкуства. Тя също има диплома за напреднали изследвания (DEA в Испания) в Университета Комплутенсе в Мадрид, в рамките на докторската програма „Приложения на изкуството в социалната интеграция: изкуство, терапия и образование в многообразието“.
Работила е като учител по танци в „Асоциация Дан Зас”, провеждала е танцови и театрални семинари за хора с функционални различия, както и курсове за обучение на професионалисти от различни области.
Тя също така проведе Програма за разследване и изследване въз основа на техния опит като специализирана театрална компания и техните изследвания върху сценичните изкуства и разнообразието, търсейки онези методологии, които позволяват участието на хора с функционални различия, независимо от техния тип и разнообразие.
Освен това тя е ръководила широк спектър от семинари за сценични изкуства и разнообразие в Аликанте, откъдето идва, финансирана от правителството на Generalitat Valenciana.
Първа международна среща
9 декември 2019 |
На 2, 3 и 4 ноември проведохме в Калп първата международна среща между партньорите, съставляващи проекта „Театър на Сънищата“.
Въпреки че преди това поддържахме контакт, това беше първият път, когато се срещнахме лично.
Това беше отлична възможност да научим, да споделим знания и опит, както и да споделим споразуменията относно проекта и най-важната информация за него.
И освен да работим, ние също имахме време да опознаем и вникнем в културата на Калп, да открием неговата кухня и да посетим най-очарователните и емблематични места в града: величествената Скала на Ифач, старите градски стени и стария му град , Салинас с техните фламинго и др.
Следваща спирка: Калп, март 2020 г. (очакваме да започнем с семинарите!).
Да тръгваме!!