Тръст за гражданско общество в централна и източна Европа

2006-2007 - Национална младежка мрежа от театрално-дискусионни клубове “Граждани на Европа” 1

Изграждане на мрежа от 7 младежки клуба в Бьлгария за провеждане на неформално гражданско образование сред свои връстници

С подкрепата на Тръст за гражданско общество в ЦИЕ

Къде?

В градовете Златоград, Гоце Делчев, Благоевград, Велико Търново, Горна Оряховица, Търговище, София

Кога?

Септември.2006 – Октомври.2007

Какво?

Дейности:

  • Срещи с местната общественост във всеки от седемте града за осигуряване на проектна подкрепа.
  • Едноседмичен тренинг по форум театър, журналистка и проектописане на 150 младежи и педагози. Отпечатване на наръчник за практическа работа на младите доброволци
  • Провеждане на анкета с цел определяне на най-вълнуващата местната младеж социална тема
  • Изграждане на форум театрален спектакъл на посочената тема
  • Издаване на рекламно-информационни материали на всеки клуб; изяви в местните медии
  • Общ преглед на младежките клубове в Пловдив с представления пред местната публика – май, 2007
  • Разпространение на младежки форум театрални представления.
  • Фестивал на младежкия социален театър “Агора” – София, септ. 2007

 

Конкретни измерими резултати:

  • 150 младежи и младежки педагози,обучени във форум-театрални умения
  • Наръчник на младия обучител
  • Анкетирани средно по 100 свои връстници от град за дефиниране на най-болезнените младежки проблеми
  • Рекламни материали на младежките клубове
  • Медийни изяви
  • 7 изградени младежки форум театрални спектакъла
  • 60 младежки форум театрални представления пред повече от 6000 зрителя-участници

Освен в своите градове, младежите изнесоха представления още в Петрич, Сандански, Симитли, Кресна, Златарица, Габрово, Смолян, Староселци, Дряново и Батак, а в Пловдив и София всички клубове показаха театрална си продукция.

Оценка на общността:

Нашите актьори станаха звезди, пред които зрителите чакат на опашка за автограф! По преценка на техните педогагози, професионални театрални представления не са оказвали такова силно въздействие върху възпитаниците им като това на младежките форум театрални представления. В резутат на реализирания проект младежите-участници и техните ръководители, бяха поканени да участват в проектите на други местни НПО. Медиите са отзивчиви към тези атрактивни младежки изяви. Родители и учители с възхита оценяват позитивната промяна, настъпила у децата им

Дали е приложим?

“Този вид обучителен модул е много интересеn и различен, в същото време достъпен и естествено увлекателен Чувствах се страхотно. Натоварен, удовлетворен, истински живеещ, изпълнен с положителни емоции. Сбирките и разделите бяха най-емоционалното нещо в целия ми живот; Играта заедно донесе дъгата в сивото ежедневие… Всеки ден беше безкрайно цветен”

 

Възможност за мултиплициране

Проектът доказва, че идеята работи. Бихме искали да се реализира в нациoнален мащаб; една от формите на извънкласна работа във всяко училище; неразривна част от дейността на всеки училищен или читалищен театрален състав

На 27.06.2008 проектът бе удостоен с първа награда в

Национален Конкурс Мажор ’07

на Центъра за нефoрмално образование като най-успешен младежки проект на годината

Играем с театър „Цвете“

Мая КИСЬОВА , “KAПИТАЛ”, 22.12.2006

Дали е въпрос на педагогическа адекватност или поредно потвърждение на теориите за цикличността, но винаги тийнейджърската възраст изисква особено внимание. Желанието за самостоятелност и невинаги удачният избор на посока са едни и същи за всички поколения, а провокациите уж всички ги познаваме – секти, трафик, дрога, проблеми в общуването вследствие мощното навлизане на виртуалната реалност…
Дванадесет години вече екипът на театър „Цвете“, ръководен от режисьора Цвете Янева, е истински медиатор в социалната и образователната сфера. Интерактивните арт и драма техники предполагат гъвкавост и ефективност в установяването и възприемането на ценности. Защо? На първо място – избегната е пряката дидактика. На следващо – сценарният подход е на милиметри от реалната ситуация. А основната цел е превръщането на младежите от пасивни зрители в активни участници.
Как изглежда едно тяхно представление? Една от темите на най-новия им проект „Национална мрежа от младежки театрално-дискусионни клубове „Граждани на Европа“ е превенция от трафик на хора. Пантомимни етюди представят ситуацията, която подтиква 15-годишно момиче към грешна стъпка. Бедност на родителите, напрегната атмосфера, подмамваща обява за работа, лоши съветници в лицето на псевдоприятелки, наивност и не след дълго – проституция в чужбина, насилие, погубване на личността. Веднага след спектакъла жокерът Поликсена Костова енергично въвлича аудиторията в дискусия, но коментирането на грешните стъпки съвсем не изчерпва желанието за участие. Най-смелите се качват на сцената и „коригират“ ситуацията, за да променят и линията на действието. Как например един баща може да изрази трудното си емоционално състояние от това, че е безработен от няколко месеца? Трябва ли непременно ниското му самочувствие да избие в скандал? Не е ли по-добре тягостното мълчание пред износените дрехи на порасналото момиче да изтече в един разговор на взаимно разбиране? Не са ли родителите най-добрите съветници в избора, ако младият човек пожелае да работи в извънучебно време? Осемдесетте минути преминават неусетно, а атмосферата никога не се повтаря.
Подобни представления театър „Цвете“ организира в Благоевград, Велико Търново, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Смолян, София и Търговище. Те стават повод за сформиране на театрално-дискусионни клубове от 15-20 младежи и местни супервайзъри. Проектът е под патронажа на Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe. Театърът стимулира тези клубове да контактуват помежду си и да обменят опит. Тяхната цел е изследването и формулирането на неформалната местна социална ситуация. А това вероятно ще стане повод за нов сценарий и ново представление…
Какво по-хубаво от това?

 

Театър „Цвете“ ви кани на Фестивал на Младежкия социален театър

На 20 септември 2007, от 14.30 в Дом на Културата «Средец», София се открива ФЕСТИВАЛ НА МЛАДЕЖКИЯ СОЦИАЛЕН ТЕАТЪР «АГОРА», финален етап на проект «Национална младежка мрежа от театрално-дискусионни клубове «Граждани на Европа», иницииран от СНЦ «Театьр Цвете» и реализиран в седем града на България благодарение на любезната подкрепа на Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа

Каним всички, които имат отношение към възпитанието на младите хора в България да се включат в работата на Кръгла маса на тема «Гражданско образование», с която събитието започва.

Непосредствено след нея в театралната зала започват форум театралните представления на участниците. Създадени от младежите по вълнуващи техните връстници проблеми, спектаклите бяха разпространени в съответните градове с цел мотивиране на младежката активност при разрешаването им и насочване вниманието на обществеността към тях.

Вие можете да видите:

На 20 септември от 15.30

* «Невидимо насилие» – гр. Благоевград . За насилствената комуникация в семейството и училището.
* «Когато си на 14» – гр. Гоце Делчев За бездушието.

На 21 септември от 10.30

* «Изчистване» – гр. Търговище За връзката между боклуците в парка и душевната чистота
* «Глас» – гр. Велико Търново За домашното насилие

На 21 септември от 14.30

* «Забавления – къде?» – гр. Горна Оряховица За общинските власти и младежите проблеми
* «Трафик» – гр. Златоград За трафика на хора

На 22 септември от 10.30

* «Искам внимание!» – гр. София За семейните проблемите
* «Из дневниците на живота» – Театрално Студио «Камбана», София За цената на избора

Проектът представлява опит за създаване на модел за провеждане на неформално гражданско обучение по подхода «връстници обучават връстници». Мнението на ученици и възпитатели е много важно за нас.

ОЧАКВАМЕ ВИ!

Вход свободен